Ozimek - Turawa 26.09 (sobota)

 

Dobrodzień - czyli dobre miasto. Posiada wielowiekową ciekawą historię związaną z hutnictwem, wielkimi rodami panującymi w okolicy. Znane również jest z przemysłu meblowego. Dziś zachwyca spokojem, zabytkami oraz pięknym parkiem wraz z pałacem.

Ozimek -  z pewnością warto zatrzymać się tu choć na chwilę i poznać niesamowitą historię jednej z największych hut Prus w XVIII wieku. Ujrzymy, malowniczą rzekę Małą Panew, na której odbywają się licznie spływy kajakowe. To tutaj znajduje się najstarszy żeliwny wiszący most w Europie ! 

jezioro Turawskie - to wyjątkowy akwen wodny, nad którym uprawiana jest turystyka wodna, rowerowa i piesza. Tutaj nad wodą, odbędzie się ognisko z pieczeniem kiełbaski przy muzyce. Żegnamy godnie lato , z wielką pompą ! 

Czytaj dalej >

TYNIEC - NOWA HUTA

Tyniec - Wycieczki 

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu często nazywane polskim"Monte Casino". Położone na malowniczych skarpach nad Wisłą, najstarsze opactwo Benedyktynów w Polsce. Miejsce niesamowicie ważne dla naszego kraju, co potwierdza wpis na listę POMNIKA HISTORII.

Nowa Huta / Kraków - dzielnica Krakowa, wybudowane w latach 1949 jako osobne, samowystarczalne miasto. Pod budynkami mieszkalnymi znjdują się setki schronów, które były budowane na wypadek
"zimnej wojny".  Dziś Nowa Huta, to miejsce popularne i bardzo modne. Przyjeżdżają tutaj turyści, architekci oraz artyści, aby podziwiać zabytki w stylu neoklasycyzmu. Nowa Huta, miasto - ogród zaprasza na spacer po ego ulicach ! 

Czytaj dalej >

MIKOŁÓW - TYCHY - OŚWIĘCIM

wycieczka mikołów oświęcim 

Mikołów - zielone miasto aglomeracji Śląskiej. Jedno z nielicznych , które ma zachowaną w idealnym stanie zabytkową starówkę i ratusz. Na rynku zachwycają zabytkowe kamienice oraz fontanna. 

Tychy - jezioro paprocańskie. Jeden z piekniejszych akwenów wodnych wojewódźtwa śląskiego. Woda w jeziorze to I klasa czystości. Przechadzając się po molo i ścieżkami odpoczniemy od wielkomiejskiego zgiełku. 

Oświęcim - dawna stolica księstwa oświęcimskiego, miasto królewskie w którym odkryjemy : zamek, synagogę, sankturaium salezjańskie, jedno z najstarszych na ziemiach polskich a także uroczy galicyjski rynek. W wolnej chwili przespacerujemy się bulwarami nad Sołą. Odkryj Oświęcim na nowo ! 

Czytaj dalej >

PUSTYNIA BŁĘDOWSKA

Pustynia Błędowska jedna z większych ciekawostek przyrodniczych i krajobrazowych w Polsce, na pograniczu dwóch województw: śląskiego i małopolskiego. Zwana polską Saharą - największa pustynia na naszym kontynencie - to morze piasku i największy obszar piasków lotnych w środku kraju.

Sławków to historyczne miasteczko położone na krańcach Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Rynek w Sławkowie o średniowiecznym układzie architektonicznym, ze stylową studnią, drewnianymi domami podcieniowymi i oczywiście słynną karczmą Austeria z 1701 roku mocno urzeka.

Czytaj dalej >

SPACER PO GLIWICACH 18.09 (piątek)

wycieczki po Śląsku - Śląski Przewodnik

TURYSTYCZNE SPACERY PO GLIWICACH  wink


Gliwice - niedoceniane miasto o średniowiecznych korzeniach, z ciekawą historią, wybitnymi mieszkańcami oraz ciekawostkami, które przyprawiają o zawrót głowy. 
Przez najbliższe 2 tygodnie poznamy Gliwice z innej strony !

Chodź na spacer 🚶‍♂️🚶‍♀️, wspieraj lokalną turystykę i daj się zaskoczyć laughing

  

Czytaj dalej >

OLKUSZ- OJCÓW

Olkusz - miasto przez które się przejeżdża, tzw. tranzytowe. Kryje niesamowite historię, zabytki i legendy. Wiedziałeś, że było to miasto królewskie gdzie bito monety ? Dawniej na tym terenie znajdowały się liczne kopalnie srebra. Znajdziemy tutaj średniowieczne mury miejskie, basztę obronną, zabytkowe kamienice mieszkalne, labirynty podziemne i znacznie więcej ! 

Ojców i Ojcowski Park Narodowy zajmuje szczególne miejsce na mapie podróżniczej po Polsce.
Bliskość Krakowa i aglomeracji Górnośląsko- Zagłębiowskiej,
niesamowite formacje skalne, liczne jaskinie, wyjątkowy mikroklimat a także niesamowite ukształtowanie terenu przayciągają jak magnes rzesze turystów ! 

Przybądź tutaj i TY ! 

Czytaj dalej >

WAŁBRZYCH - PRAGA

PRAGA

Stara Kopalnia w Wałbrzychu jest to wyjątkowy obiekt wpisany na Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego. 
Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia z XIXw. ponownie otwarty w 2014 roku nowoczesny, zrewitalizowany kompleks obiektów powstały na bazie dawnej, wałbrzyskiej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”.

Wałbrzych jest stolicą aglomeracji wałbrzyskiej. Duży ośrodek przemysłowy, akademicki i turystyczny. Miasto niezwykle zielone, posiadające ogromną ilość kamienic z przełomu XIXw i XXw. Odremontowany rynek, główny deptak czynią z Wałbrzycha niezwykle tajemnicze i urokliwe miejsce nieodkryte przez turystów.

Czytaj dalej >

PRIBOR + browary Radegast

Frydek Mistek wycieczka 

Frydek-Mistek jest dość małym i urokliwym miastem. Znajdziemy tutaj urokliwy rynek z zamkiem śląskich książąt cieszyńskich, którzy władali niegdyś tymi terenami. 

Browar RADEGAST - historia browaru sięga 1970 roku. Dziś zakład otwiera drzwi dla turystów, dzięki czemu każdy ma szanse zobaczyć linię produkcyjną browaru, a na sam koniec zwiedzania oddać się degustacji w restauracji piwnej. 

Pribor - to małe miasteczko, które posiada bogate korzenie sukiennicze.
W dawnych czasach wyroby z tego miasta trafiały do Krakowa, Poznania i Wrocławia. Miasto znane jest również dzięki, jednemu z największych psychoanalityków XX wieku. Tutaj urodził się Sigmund Freud.

Czytaj dalej >

04.04.2020 TYNIEC - NOWA HUTA

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu to jeden z najbardziej znanych krakowskich obiektów sakralnych. Klasztor pochodzący z XI wieku jest najstarszym klsztorem w Polsce. Majestatyczna budowla swoim romantycznym wyglądem zachęca do odwiedzin turystów z calej Polski. 

W 1949 rok to czas powstania kombinatu metalurgicznego i nowego miasta. Nowa Huta miała być wizytówką Polski w świecie. Znajdziesz tu wzorce architektury renesansowej i barokowej. 
Dzisiejsza dzielnica zachwyca tysiące turystów z całej Europy. 

ZACHWYĆ SIĘ I TY ! 

Czytaj dalej >

Karnawałowy Kulig

Beskid Śląski jeden z bardziej znanych regionów turystycznych Polski.

Wyjazd rozpocznie się od wizyty w malowniczym średniowiecznym miasteczku
Piastów Śląskich - Skoczowie.
W tej miejscowości urodził się święty Jan Sarkandr. 
Następnie odwiedzimy muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej.
To dawny dom, z oryginalnymi meblami, obrazami artystki w Górkach Wielkich.
Dopełnieniem całego dnia będzie przejazd kuligiem w Wiśle doliną Gościejowską. Trasa kuligu prowadzić będzie łagodnymi ścieżkami.
Po przejeździe, na wszystkich czeka ognisko, gdzie uraczymy się grzańcem w oryginalnej kolybie góralskiej.

Czytaj dalej >

JĘDRZEJÓW / cysterskie zwiedzanie

       

JĘDRZEJÓW - miasto w którym czas nie gra roli.
Jędrzejów to miasto zegarów.

Te użyteczne przedmioty patrzą na nas na rynku, w kościele, klasztorze, w parku.
Dzieje Jędrzejowa są nierozerwalnie związane z klasztorem cystersów,
który w 1140 r. ufundowali bracia z rodu Gryfitów.   

W drugiej połowie XVI wieku odbywały się zjazdy szlachty. 
W klasztorze cysterskim podczas insurekcji Kościuszkowskiej mieszkał sam Tadeusz Kościuszko, który spotkał się tu z księciem Józefem Poniatowskim.

 

PO PROSTU ODWIEDŹ TO MIASTO ! 

Czytaj dalej >

TARNÓW - Galicyjskie miasto

wycieczka Tarnów TARNÓW -  kto choć raz zobaczył Tarnów, nie potrafi się oprzeć urokowi jego galicyjskiej atmosfery. To nie tylko wyjątkowa uroda Starego Miasta, w którym zachowały się uliczki w średniowiecznym planie, gotyckie i renesansowe budowle, fragmenty murów obronnych. To także szczególny duch, który odróżnia stare grody południa od reszty Polski.

BROWAR OKOCIM - to ponad 150 letnia tradycja, ważenia piwa na ziemiach polskich. Niegdyś był to największy producent złotego trunku w Polsce. Do dnia dzisiejszego browar działa w dawnych budynkach, które pochodzą z XIX i XX wieku. Odwiedzając te wyjątkowe miejsce każdy z uczestników pozna historię tego miejsca, zapozna się z procesem ważenia piwa oraz będzie mógł skosztować brzeskiego trunku podczas degustacji. 

Czytaj dalej >

MEANDRY ODRY

 MEANDRY ODRY - wiele atrakcji położone w jednym powiecie. A mowa o ziemi raciborskiej. Odwiedzimy piękne pałace w Pogrzebieniu, Tworkowie i Chałupkach. Piękne zakola rzeki Odry, obejrzymy w wiezy widokowej oraz punktu widokowgo przygotowanego specjalnie dla turystów.  

Czytaj dalej >

magiczna Ostrawa

Ostrawa - wycieczki Ostrawa duży ośrodek gospodarczy i administracji. To tutaj znajduje się granica między takimi krainami jak Śląsk i Morawy.
Niegdyś część miasta należała przez długi czas do Śląskich Piastów.
Dziś miasto przyciąga rzesze turystów z Czech, Polski i Słowacji.
Ostrawa posada wiele zabytków które warto odwiedzić, podczas wizyty u południowych sąsiadów.

Zamek orawski, znane na całe Czechy ZOO wraz z ogrodem botanicznym, stary ratusz wraz z rynkiem zabudowany kamienicami XIX i XX wiecznymi, katedra Boskiego Zbawiciela to i wiele więcej ma do zaoferowania czeska Ostrawa. 

Czytaj dalej >

Warszawa - królewska wizyta w stolicy

warszawa - śląsk  Stolica Polski to jedno z niewielu miast, które zmienia się w bardzo szybkim tempie.
Połączenie niesamowitej historii, ciekawych miejsc oraz nowoczesnych budowli i rozwiązań, sprawia, że Warszawę odkrywamy ciągle na nowo.
Nasz wyjazd skierowany jest do wszystkich którzy chcą zobaczyć stolicę Polski zarówno pod kątem historycznym, ale też ujrzeć nowoczesne obiekty.
Cały ten czas spędzimy w miłej atmosferze i spokojnym tempie zwiedzania z przewodnikiem.

Czytaj dalej >

Małujowice - Brzeg

 

Brzeg i jego okolice obfitują w liczne atrakcje.
Piekne krajobrazy, unikalne zabytki takie jak kościelne polichromie średniowieczne, zamki i pałace, urokliwe miasteczka to i wiele więcej czeka na turystów podczas tej niesamowitej wycieczki.

Odwiedź Brzeg i Małujowice i poczuj średniowieczną atmosferę
z czasów Śląskich Piastów.
 

Czytaj dalej >

Wadowice - Zator

WADOWICE i ZATOR to krainy związane od wieków z małopolską, ziemiami polskimi. Warto odwiedzić te dwie miejscowości z kilku powodów. Piękne widoki , liczne stawy w których choduje się najlepsze karpie w Polsce, ciekawa histroia związana z magnackim rodem Potockich oraz Karolem Wojtyłą późniejszym papieżem Janem Pawłem II. Warto na chwilę przysiąść w jednej z licznych kawiarenek w centrum miasta, kosztując sławnych wadowickich kremówek.

 

Czytaj dalej >

Częstochowa - historyczne miasto

Częstochowa - historycznie należy do Małopolski. W mieście znajduje się kościół i klasztor
na Jasnej Górze z cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej - główny ośrodek kultu maryjnego w Polsce.
Z tego powodu Częstochowa uznawana jest za duchową stolicę Polski.
Miasto pełne jest licznych zabytkowych kamienic, pałaców i murali. 
To także miejsce gdzie znajduje się Muzeum Kopalni Rud Żelaza a także unikatowa fabryka zapałek wpisana na Szlak Zabytków Techniki.

Czytaj dalej >

Jastrzębie Zdrój - czeska Karvina

Jastrzębie Zdrój - wycieczka dla seniorów

Jastrzębie Zdrój - miasto liczące dziś nełna 90 tys. mieszkańców, kojarzone głównie z budownictwem PRL oraz licznymi kopalniami.
Lecz jest to także dawny ośrodek uzdrowiskowy
Do dnia dzisiejszego zachował się zabytkowy układ zdrojowy z budownictwem sanatoryjnym z przełomu XIX/XX wieku.
Piękny park zdrojowy oraz tężnie solankowe. 

Karvina - to jedno z większych miast w Czechach, z bogata historią związaną z książętami Śląskimi rodu Piastów. Dziś możemy podziwiać idealny, zachowany układ starówki, zabytkowe kamienice, park pałacowy oraz dawny zamek.

Czytaj dalej >

Strzelce Opolskie - Jemielnica - Kamień

Opolszczyzna zarówno jak Górny Śląsk kryje w sobie wiele nieodkrytych i ciekawych miejsc. Liczne pałace, zamki, klasztory a także małe i malownicze miejscowości użekają nowych odwiedzających. 

Strzelce Opolskie to coraz częstszy kierunek wycieczek, z racji na bogatą historię, liczne zabytki, a także restauracje i kawiarnie. Tutaj znajdziemy dawnyh zamek książąt śląskich, zabytkowy ratusz oraz pozostałości murów miejskich.

Czytaj dalej >

KATOWICE - zabytkowe osiedla + kopalnia WUJEK

Wycieczka do Katowic - najtaniej

KATOWICE - dziś stolica województwa śląskiego, centrum przemysłu i biznesu. Niegdyś osada, wioska. Dziś młode, prężnie rozwijające się miasto z ogromną ilością zabytków, muzeów i miejsc, które nalezy znać a także odwiedzić. 

Giszowiec i Nikiszowiec najbardziej znane zabytkowe dzielnice na Śląsku. Tworzą niesamowity klimat przenosząc turystów w okres rozwoju industrializacji. 

Kopalnia Wujek - muzeum, to sól śląskiej ziemi, opowiadająca trudną historię czasów komunizmu. 

Zachwyć się stolicą śląskiego od nowa ! 

Czytaj dalej >

Żory - Łaziska / energetyczne muzea

Żory przez wielu turystów niedoceniane i omijane. Dziś zachwycają sielską atmosferą, wieloma zabytkami i ponad 700 letnią bogatą historią.
Mury miejskie, zabytkowa starówka, dawna brama miejska a także liczne kawiarenki to tylko niektóre atrakcje, które należy odwiedzić. 

Muzeum Ognia to jedyny tak nowoczesny obiekt w kraju ukazujący w ciekawej formie tematykę ognia. Zarówno dzieci jak i dorośli na długo zapamiętają tutaj wizytę.
Muzeum Energetyki w Łaziskach przy elektrowni, to niespotykany obiekt pokazujący zagadnienia energetyki i prądu w Polsce.

Czytaj dalej >

RACIBÓRZ - zamkowy gród

Racibórz - rynek Racibórz - przepiękne średniowieczne miasto położone nad bulwarami odrzańskimi.
Tutaj można zobaczyć zamek Piastów Śląskich, piękny ryneczek wraz z malowniczymi kamienicami na starym mieście.
To także jedyne miejsce w Polsce, gdzie znajduje się prawdziwa mumia ludzka.
Każdy kto przyjechał do Raciborza zakochał się w tym mieście bezpowrotnie.

Czytaj dalej >

 

mgr Radosław Krawczyk
pilot wycieczek, właściciel

+48 531 238 750
raditur.pl@gmail.com


         Firma Turystyczno - Szkoleniowa
        RADITUR   R. Krawczyk
       ul. Polna 16   Gliwice 44-100
      NIP: 631-25-05-115

           BĄDŹMY W KONTAKCIE