ZWIEDZAMY - SPACERY PO GLIWICACH

 INFORMACJE NA KTÓRE CZEKALIŚMY ! 

ZOSTAŁY OFICJALNIE ZNIESIONE ZAKAZY GRUPOWEGO ZWIEDZANIA 😍

Śląski przewodnik - wycieczki po śląsku

Z radością ogłaszam, że wracamy do zwiedzania 😃

ZACZYNAMY od spacerów🚶‍♂️🚶‍♀️ po Gliwicach już od połowy czerwca !

MAŁE GRUPY - CIEKAWOSTKI - NIESAMOWITE HISTORIE

Specjalnie dla WAS - nowe trasy zwiedzania i atrakcje 😁

Przekaż dalej informacje, niech więcej osób się dowie o turystycznych spacerach po Gliwicach !

 

☎️ 531 238 750
➡️www.raditur.pl
➡️www.slaskiprzewodnik.pl

WIĘCEJ INFORMACJI NIEBAWEM 🔔

 

 

Czytaj dalej >

Pustynia Błędowska - OJCÓW

Pustynia Błędowska - jest jedną z większych ciekawostek przyrodniczych i krajobrazowych w Polsce. Często nazywana przez turystów "Polską Saharą".  Jest ona największą pustynią na kontynencie europejskim. Wielokrotnie miejsce to było wykorzystywane jako plan zdjęciowy różnych filmów a także jako teren ćwiczeń wojsk.

Ojców i Ojcowski Park Narodowy zajmuje szczególne miejsce na mapie podróżniczej po Polsce.
Bliskość Krakowa i aglomeracji Górnośląsko- Zagłębiowskiej,
niesamowite formacje skalne, liczne jaskinie, wyjątkowy mikroklimat a także niesamowite ukształtowanie terenu przayciągają jak magnes rzesze turystów ! 

Przybądź tutaj i TY ! 

Czytaj dalej >

WAŁBRZYCH - PRAGA

PRAGA

Stara Kopalnia w Wałbrzychu jest to wyjątkowy obiekt wpisany na Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego. 
Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia z XIXw. ponownie otwarty w 2014 roku nowoczesny, zrewitalizowany kompleks obiektów powstały na bazie dawnej, wałbrzyskiej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”.

Wałbrzych jest stolicą aglomeracji wałbrzyskiej. Duży ośrodek przemysłowy, akademicki i turystyczny. Miasto niezwykle zielone, posiadające ogromną ilość kamienic z przełomu XIXw i XXw. Odremontowany rynek, główny deptak czynią z Wałbrzycha niezwykle tajemnicze i urokliwe miejsce nieodkryte przez turystów.

Czytaj dalej >

PRIBOR + browary Radegast

Frydek Mistek wycieczka 

Frydek-Mistek jest dość małym i urokliwym miastem. Znajdziemy tutaj urokliwy rynek z zamkiem śląskich książąt cieszyńskich, którzy władali niegdyś tymi terenami. 

Browar RADEGAST - historia browaru sięga 1970 roku. Dziś zakład otwiera drzwi dla turystów, dzięki czemu każdy ma szanse zobaczyć linię produkcyjną browaru, a na sam koniec zwiedzania oddać się degustacji w restauracji piwnej. 

Pribor - to małe miasteczko, które posiada bogate korzenie sukiennicze.
W dawnych czasach wyroby z tego miasta trafiały do Krakowa, Poznania i Wrocławia. Miasto znane jest również dzięki, jednemu z największych psychoanalityków XX wieku. Tutaj urodził się Sigmund Freud.

Czytaj dalej >

04.04.2020 TYNIEC - NOWA HUTA

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu to jeden z najbardziej znanych krakowskich obiektów sakralnych. Klasztor pochodzący z XI wieku jest najstarszym klsztorem w Polsce. Majestatyczna budowla swoim romantycznym wyglądem zachęca do odwiedzin turystów z calej Polski. 

W 1949 rok to czas powstania kombinatu metalurgicznego i nowego miasta. Nowa Huta miała być wizytówką Polski w świecie. Znajdziesz tu wzorce architektury renesansowej i barokowej. 
Dzisiejsza dzielnica zachwyca tysiące turystów z całej Europy. 

ZACHWYĆ SIĘ I TY ! 

Czytaj dalej >

Karnawałowy Kulig

Beskid Śląski jeden z bardziej znanych regionów turystycznych Polski.

Wyjazd rozpocznie się od wizyty w malowniczym średniowiecznym miasteczku
Piastów Śląskich - Skoczowie.
W tej miejscowości urodził się święty Jan Sarkandr. 
Następnie odwiedzimy muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej.
To dawny dom, z oryginalnymi meblami, obrazami artystki w Górkach Wielkich.
Dopełnieniem całego dnia będzie przejazd kuligiem w Wiśle doliną Gościejowską. Trasa kuligu prowadzić będzie łagodnymi ścieżkami.
Po przejeździe, na wszystkich czeka ognisko, gdzie uraczymy się grzańcem w oryginalnej kolybie góralskiej.

Czytaj dalej >

JĘDRZEJÓW / cysterskie zwiedzanie

       

JĘDRZEJÓW - miasto w którym czas nie gra roli.
Jędrzejów to miasto zegarów.

Te użyteczne przedmioty patrzą na nas na rynku, w kościele, klasztorze, w parku.
Dzieje Jędrzejowa są nierozerwalnie związane z klasztorem cystersów,
który w 1140 r. ufundowali bracia z rodu Gryfitów.   

W drugiej połowie XVI wieku odbywały się zjazdy szlachty. 
W klasztorze cysterskim podczas insurekcji Kościuszkowskiej mieszkał sam Tadeusz Kościuszko, który spotkał się tu z księciem Józefem Poniatowskim.

 

PO PROSTU ODWIEDŹ TO MIASTO ! 

Czytaj dalej >

TARNÓW - Galicyjskie miasto

wycieczka Tarnów TARNÓW -  kto choć raz zobaczył Tarnów, nie potrafi się oprzeć urokowi jego galicyjskiej atmosfery. To nie tylko wyjątkowa uroda Starego Miasta, w którym zachowały się uliczki w średniowiecznym planie, gotyckie i renesansowe budowle, fragmenty murów obronnych. To także szczególny duch, który odróżnia stare grody południa od reszty Polski.

BROWAR OKOCIM - to ponad 150 letnia tradycja, ważenia piwa na ziemiach polskich. Niegdyś był to największy producent złotego trunku w Polsce. Do dnia dzisiejszego browar działa w dawnych budynkach, które pochodzą z XIX i XX wieku. Odwiedzając te wyjątkowe miejsce każdy z uczestników pozna historię tego miejsca, zapozna się z procesem ważenia piwa oraz będzie mógł skosztować brzeskiego trunku podczas degustacji. 

Czytaj dalej >

KĘDZIERZYN KOŹLE / UJAZD

Wycieczka - ujazd

Ujazd - to jedno z najstarszych miast w Polsce. Niegdyś należało do biskupów wrocławskich. Dziś można zwiedzać tu romantyczne ruiny zamku biskupów. 

Sławięcice - to miejscowośc niegdyś należąca do grafów von Hoym i książąt Hohenlohe, wybudowany w 1716 roku na wzór pałacu Wersalskiego był jednym z najpiekniejszych w Europie ! Podczas II wojny światowej mocno ucierpiał, a w 1948 roku ludność PRL rozebrała resztę murów.
Do dziś zachował się romantyczny, ponad 200 letni park pałacowy. 

 Kędzierzyn Koźle - dawne księstwo należące do Piastów Śląsk. Dawno temu bogata i ważna miejscowośc na mapie Śląska. Twierdza - Miasto za panowania austriaków i prusaków. Dzis to zapomniana perełka turystyczna, niedaleko Gliwic, która kryje pełno ciakwych historii i obiektów zabytkowych. 

Czytaj dalej >

MEANDRY ODRY

 MEANDRY ODRY - wiele atrakcji położone w jednym powiecie. A mowa o ziemi raciborskiej. Odwiedzimy piękne pałace w Pogrzebieniu, Tworkowie i Chałupkach. Piękne zakola rzeki Odry, obejrzymy w wiezy widokowej oraz punktu widokowgo przygotowanego specjalnie dla turystów.  

Czytaj dalej >

magiczna Ostrawa

Ostrawa - wycieczki Ostrawa duży ośrodek gospodarczy i administracji. To tutaj znajduje się granica między takimi krainami jak Śląsk i Morawy.
Niegdyś część miasta należała przez długi czas do Śląskich Piastów.
Dziś miasto przyciąga rzesze turystów z Czech, Polski i Słowacji.
Ostrawa posada wiele zabytków które warto odwiedzić, podczas wizyty u południowych sąsiadów.

Zamek orawski, znane na całe Czechy ZOO wraz z ogrodem botanicznym, stary ratusz wraz z rynkiem zabudowany kamienicami XIX i XX wiecznymi, katedra Boskiego Zbawiciela to i wiele więcej ma do zaoferowania czeska Ostrawa. 

Czytaj dalej >

Warszawa - królewska wizyta w stolicy

warszawa - śląsk  Stolica Polski to jedno z niewielu miast, które zmienia się w bardzo szybkim tempie.
Połączenie niesamowitej historii, ciekawych miejsc oraz nowoczesnych budowli i rozwiązań, sprawia, że Warszawę odkrywamy ciągle na nowo.
Nasz wyjazd skierowany jest do wszystkich którzy chcą zobaczyć stolicę Polski zarówno pod kątem historycznym, ale też ujrzeć nowoczesne obiekty.
Cały ten czas spędzimy w miłej atmosferze i spokojnym tempie zwiedzania z przewodnikiem.

Czytaj dalej >

Małujowice - Brzeg

 

Brzeg i jego okolice obfitują w liczne atrakcje.
Piekne krajobrazy, unikalne zabytki takie jak kościelne polichromie średniowieczne, zamki i pałace, urokliwe miasteczka to i wiele więcej czeka na turystów podczas tej niesamowitej wycieczki.

Odwiedź Brzeg i Małujowice i poczuj średniowieczną atmosferę
z czasów Śląskich Piastów.
 

Czytaj dalej >

Wadowice - Zator

WADOWICE i ZATOR to krainy związane od wieków z małopolską, ziemiami polskimi. Warto odwiedzić te dwie miejscowości z kilku powodów. Piękne widoki , liczne stawy w których choduje się najlepsze karpie w Polsce, ciekawa histroia związana z magnackim rodem Potockich oraz Karolem Wojtyłą późniejszym papieżem Janem Pawłem II. Warto na chwilę przysiąść w jednej z licznych kawiarenek w centrum miasta, kosztując sławnych wadowickich kremówek.

 

Czytaj dalej >

Częstochowa - historyczne miasto

Częstochowa - historycznie należy do Małopolski. W mieście znajduje się kościół i klasztor
na Jasnej Górze z cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej - główny ośrodek kultu maryjnego w Polsce.
Z tego powodu Częstochowa uznawana jest za duchową stolicę Polski.
Miasto pełne jest licznych zabytkowych kamienic, pałaców i murali. 
To także miejsce gdzie znajduje się Muzeum Kopalni Rud Żelaza a także unikatowa fabryka zapałek wpisana na Szlak Zabytków Techniki.

Czytaj dalej >

Jastrzębie Zdrój - czeska Karvina

Jastrzębie Zdrój - wycieczka dla seniorów

Jastrzębie Zdrój - miasto liczące dziś nełna 90 tys. mieszkańców, kojarzone głównie z budownictwem PRL oraz licznymi kopalniami.
Lecz jest to także dawny ośrodek uzdrowiskowy
Do dnia dzisiejszego zachował się zabytkowy układ zdrojowy z budownictwem sanatoryjnym z przełomu XIX/XX wieku.
Piękny park zdrojowy oraz tężnie solankowe. 

Karvina - to jedno z większych miast w Czechach, z bogata historią związaną z książętami Śląskimi rodu Piastów. Dziś możemy podziwiać idealny, zachowany układ starówki, zabytkowe kamienice, park pałacowy oraz dawny zamek.

Czytaj dalej >

Strzelce Opolskie - Jemielnica - Kamień

Opolszczyzna zarówno jak Górny Śląsk kryje w sobie wiele nieodkrytych i ciekawych miejsc. Liczne pałace, zamki, klasztory a także małe i malownicze miejscowości użekają nowych odwiedzających. 

Strzelce Opolskie to coraz częstszy kierunek wycieczek, z racji na bogatą historię, liczne zabytki, a także restauracje i kawiarnie. Tutaj znajdziemy dawnyh zamek książąt śląskich, zabytkowy ratusz oraz pozostałości murów miejskich.

Czytaj dalej >

KATOWICE - zabytkowe osiedla + kopalnia WUJEK

Wycieczka do Katowic - najtaniej

KATOWICE - dziś stolica województwa śląskiego, centrum przemysłu i biznesu. Niegdyś osada, wioska. Dziś młode, prężnie rozwijające się miasto z ogromną ilością zabytków, muzeów i miejsc, które nalezy znać a także odwiedzić. 

Giszowiec i Nikiszowiec najbardziej znane zabytkowe dzielnice na Śląsku. Tworzą niesamowity klimat przenosząc turystów w okres rozwoju industrializacji. 

Kopalnia Wujek - muzeum, to sól śląskiej ziemi, opowiadająca trudną historię czasów komunizmu. 

Zachwyć się stolicą śląskiego od nowa ! 

Czytaj dalej >

Żory - Łaziska / energetyczne muzea

Żory przez wielu turystów niedoceniane i omijane. Dziś zachwycają sielską atmosferą, wieloma zabytkami i ponad 700 letnią bogatą historią.
Mury miejskie, zabytkowa starówka, dawna brama miejska a także liczne kawiarenki to tylko niektóre atrakcje, które należy odwiedzić. 

Muzeum Ognia to jedyny tak nowoczesny obiekt w kraju ukazujący w ciekawej formie tematykę ognia. Zarówno dzieci jak i dorośli na długo zapamiętają tutaj wizytę.
Muzeum Energetyki w Łaziskach przy elektrowni, to niespotykany obiekt pokazujący zagadnienia energetyki i prądu w Polsce.

Czytaj dalej >

RACIBÓRZ - zamkowy gród

Racibórz - rynek Racibórz - przepiękne średniowieczne miasto położone nad bulwarami odrzańskimi.
Tutaj można zobaczyć zamek Piastów Śląskich, piękny ryneczek wraz z malowniczymi kamienicami na starym mieście.
To także jedyne miejsce w Polsce, gdzie znajduje się prawdziwa mumia ludzka.
Każdy kto przyjechał do Raciborza zakochał się w tym mieście bezpowrotnie.

Czytaj dalej >

 

mgr Radosław Krawczyk
pilot wycieczek, właściciel

+48 531 238 750
raditur.pl@gmail.com


         Firma Turystyczno - Szkoleniowa
        RADITUR   R. Krawczyk
       ul. Polna 16   Gliwice 44-100
      NIP: 631-25-05-115

           BĄDŹMY W KONTAKCIE