Śląskie Malediwy - Pojezierze Dąbrowskie

 

Pojezierze Dąbrowskie - to zbiór 4 sztucznych zbiorników wodnych POGORIA, które dzisiaj stały się centrum rekreacji i odpoczynku dla tysięcy mieszkańców woj. śląskiego oraz licznych turystów. Mola, plaże, deptaki z kawiarniami oraz cudowna natura przyciągją wszystkich o każdej porze roku. 

Dąbrowa Górnicza - znane miasto Zagłębia Dąbrowskiego, z ciekawą tradycją industrialną oraz licznymi zabytkami poprzemysłowymi, które trzeba odwiedzić. kopalnia ćwiczebna "Sztygarka" , Muzeum "Sztygarka" , pałac Kultury Zagłębia, mniejszy brat bliźniak tego warszawskiego.

Park Gródek - czyli Śląskie Malediwy. Dawna kopalnia śląskiego dolomitu, któa została zalana. Park Gródek to zapierające dech w piersiach widoki o każdej porze dnia. Turkusowo - niebieska woda, licznie wsytępujący biały dolomit, połączone z licznymi ścieżkami i molo sprawiają, iz każdy poczuje się jak na Malediwach lub Chorwacji. Tu warto przyjechać !  

Czytaj dalej >

Dobrodzień - Ozimek - Turawa

 

Dobrodzień - czyli dobre miasto. Posiada wielowiekową ciekawą historię związaną z hutnictwem, wielkimi rodami panującymi w okolicy. Znane również jest z przemysłu meblowego. Dziś zachwyca spokojem, zabytkami oraz pięknym parkiem wraz z pałacem.

Ozimek -  z pewnością warto zatrzymać się tu choć na chwilę i poznać niesamowitą historię jednej z największych hut Prus w XVIII wieku. Ujrzymy, malowniczą rzekę Małą Panew, na której odbywają się licznie spływy kajakowe. To tutaj znajduje się najstarszy żeliwny wiszący most w Europie ! 

jezioro Turawskie - to wyjątkowy akwen wodny, nad którym uprawiana jest turystyka wodna, rowerowa i piesza. Tutaj nad wodą, odbędzie się ognisko z pieczeniem kiełbaski przy muzyce. Żegnamy godnie lato , z wielką pompą ! 

Czytaj dalej >

TYNIEC - NOWA HUTA

Tyniec - Wycieczki 

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu często nazywane polskim"Monte Casino". Położone na malowniczych skarpach nad Wisłą, najstarsze opactwo Benedyktynów w Polsce. Miejsce niesamowicie ważne dla naszego kraju, co potwierdza wpis na listę POMNIKA HISTORII.

Nowa Huta / Kraków - dzielnica Krakowa, wybudowane w latach 1949 jako osobne, samowystarczalne miasto. Pod budynkami mieszkalnymi znjdują się setki schronów, które były budowane na wypadek
"zimnej wojny".  Dziś Nowa Huta, to miejsce popularne i bardzo modne. Przyjeżdżają tutaj turyści, architekci oraz artyści, aby podziwiać zabytki w stylu neoklasycyzmu. Nowa Huta, miasto - ogród zaprasza na spacer po ego ulicach ! 

Czytaj dalej >

MIKOŁÓW - TYCHY - OŚWIĘCIM

wycieczka mikołów oświęcim 

Mikołów - zielone miasto aglomeracji Śląskiej. Jedno z nielicznych , które ma zachowaną w idealnym stanie zabytkową starówkę i ratusz. Na rynku zachwycają zabytkowe kamienice oraz fontanna. 

Tychy - jezioro paprocańskie. Jeden z piekniejszych akwenów wodnych wojewódźtwa śląskiego. Woda w jeziorze to I klasa czystości. Przechadzając się po molo i ścieżkami odpoczniemy od wielkomiejskiego zgiełku. 

Oświęcim - dawna stolica księstwa oświęcimskiego, miasto królewskie w którym odkryjemy : zamek, synagogę, sankturaium salezjańskie, jedno z najstarszych na ziemiach polskich a także uroczy galicyjski rynek. W wolnej chwili przespacerujemy się bulwarami nad Sołą. Odkryj Oświęcim na nowo ! 

Czytaj dalej >

PUSTYNIA BŁĘDOWSKA

Pustynia Błędowska jedna z większych ciekawostek przyrodniczych i krajobrazowych w Polsce, na pograniczu dwóch województw: śląskiego i małopolskiego. Zwana polską Saharą - największa pustynia na naszym kontynencie - to morze piasku i największy obszar piasków lotnych w środku kraju.

Sławków to historyczne miasteczko położone na krańcach Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Rynek w Sławkowie o średniowiecznym układzie architektonicznym, ze stylową studnią, drewnianymi domami podcieniowymi i oczywiście słynną karczmą Austeria z 1701 roku mocno urzeka.

Czytaj dalej >

SPACER PO GLIWICACH

wycieczki po Śląsku - Śląski Przewodnik

TURYSTYCZNE  SPACERY  PO  GLIWICACH  wink


Gliwice - niedoceniane miasto o średniowiecznych korzeniach, z ciekawą historią, wybitnymi mieszkańcami oraz ciekawostkami, które przyprawiają o zawrót głowy. 

Chodź na spacer 🚶‍♂️🚶‍♀️, wspieraj lokalną turystykę i daj się zaskoczyć laughing

  

Czytaj dalej >

OLKUSZ- OJCÓW

Olkusz - miasto przez które się przejeżdża, tzw. tranzytowe. Kryje niesamowite historię, zabytki i legendy. Wiedziałeś, że było to miasto królewskie gdzie bito monety ? Dawniej na tym terenie znajdowały się liczne kopalnie srebra. Znajdziemy tutaj średniowieczne mury miejskie, basztę obronną, zabytkowe kamienice mieszkalne, labirynty podziemne i znacznie więcej ! 

Ojców i Ojcowski Park Narodowy zajmuje szczególne miejsce na mapie podróżniczej po Polsce.
Bliskość Krakowa i aglomeracji Górnośląsko- Zagłębiowskiej,
niesamowite formacje skalne, liczne jaskinie, wyjątkowy mikroklimat a także niesamowite ukształtowanie terenu przayciągają jak magnes rzesze turystów ! 

Przybądź tutaj i TY ! 

Czytaj dalej >

WAŁBRZYCH - PRAGA

PRAGA

Stara Kopalnia w Wałbrzychu jest to wyjątkowy obiekt wpisany na Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego. 
Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia z XIXw. ponownie otwarty w 2014 roku nowoczesny, zrewitalizowany kompleks obiektów powstały na bazie dawnej, wałbrzyskiej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”.

Wałbrzych jest stolicą aglomeracji wałbrzyskiej. Duży ośrodek przemysłowy, akademicki i turystyczny. Miasto niezwykle zielone, posiadające ogromną ilość kamienic z przełomu XIXw i XXw. Odremontowany rynek, główny deptak czynią z Wałbrzycha niezwykle tajemnicze i urokliwe miejsce nieodkryte przez turystów.

Czytaj dalej >

PRIBOR + browary Radegast

Frydek Mistek wycieczka 

Frydek-Mistek jest dość małym i urokliwym miastem. Znajdziemy tutaj urokliwy rynek z zamkiem śląskich książąt cieszyńskich, którzy władali niegdyś tymi terenami. 

Browar RADEGAST - historia browaru sięga 1970 roku. Dziś zakład otwiera drzwi dla turystów, dzięki czemu każdy ma szanse zobaczyć linię produkcyjną browaru, a na sam koniec zwiedzania oddać się degustacji w restauracji piwnej. 

Pribor - to małe miasteczko, które posiada bogate korzenie sukiennicze.
W dawnych czasach wyroby z tego miasta trafiały do Krakowa, Poznania i Wrocławia. Miasto znane jest również dzięki, jednemu z największych psychoanalityków XX wieku. Tutaj urodził się Sigmund Freud.

Czytaj dalej >

Zimowy Kulig w Istebnej

Beskid Śląski jeden z bardziej znanych regionów turystycznych Polski.
Wyjazd rozpocznie się od wizyty w Żorach.  Średniowiecznym śląskim mieście. Dawne mury miesjskie, miejsce po bramie miasta, zabytkowa starówka to tylko nieliczne atrakcje Żor.

Odwiedzimy Strumień, jedno z ładniejszym podbeskidzkich miasteczek z zabytkową zabudową starówki z XVIII wieku.

Dopełnieniem całego dnia będzie przejazd kuligiem z pochodniami w Istebnej. Trasa kuligu prowadzić będzie łagodnymi ścieżkami wzgórzami Kubalonki.
Po przejeździe, na wszystkich czekać będzie kielbaska i ciepła herbata wydawana na wynos.

Czytaj dalej >

TARNÓW - Galicyjskie miasto

wycieczka Tarnów TARNÓW -  kto choć raz zobaczył Tarnów, nie potrafi się oprzeć urokowi jego galicyjskiej atmosfery. To nie tylko wyjątkowa uroda Starego Miasta, w którym zachowały się uliczki w średniowiecznym planie, gotyckie i renesansowe budowle, fragmenty murów obronnych. To także szczególny duch, który odróżnia stare grody południa od reszty Polski.

BROWAR OKOCIM - to ponad 150 letnia tradycja, ważenia piwa na ziemiach polskich. Niegdyś był to największy producent złotego trunku w Polsce. Do dnia dzisiejszego browar działa w dawnych budynkach, które pochodzą z XIX i XX wieku. Odwiedzając te wyjątkowe miejsce każdy z uczestników pozna historię tego miejsca, zapozna się z procesem ważenia piwa oraz będzie mógł skosztować brzeskiego trunku podczas degustacji. 

Czytaj dalej >

Małujowice - Brzeg

 

Brzeg i jego okolice obfitują w liczne atrakcje.
Piekne krajobrazy, unikalne zabytki takie jak kościelne polichromie średniowieczne, zamki i pałace, urokliwe miasteczka to i wiele więcej czeka na turystów podczas tej niesamowitej wycieczki.

Odwiedź Brzeg i Małujowice i poczuj średniowieczną atmosferę
z czasów Śląskich Piastów.
 

Czytaj dalej >

Wadowice - Zator

WADOWICE i ZATOR to krainy związane od wieków z małopolską, ziemiami polskimi. Warto odwiedzić te dwie miejscowości z kilku powodów. Piękne widoki , liczne stawy w których choduje się najlepsze karpie w Polsce, ciekawa histroia związana z magnackim rodem Potockich oraz Karolem Wojtyłą późniejszym papieżem Janem Pawłem II. Warto na chwilę przysiąść w jednej z licznych kawiarenek w centrum miasta, kosztując sławnych wadowickich kremówek.

 

Czytaj dalej >

świąteczny Kraków

Krzeszowice - zapomniane miasto zdrojowe pomiędzy Krakowem a Jaworznem, posiadające wysokiej jakości wody siarczkowe, używane do kąpieli leczniczych. Podziwiać można tutaj wyjątkowy kompleks uzdrowiskowy oraz pałac Potockich wraz z zabudowaniami i parkiem przypałacowym. 

Kraków - stolica Małopolski w grudniu posiada magiczny charakter. Cudowne iluminacje świetlne cieszą turystów na każdym kroku. 
Spacerując po Starym Mieście poczujemy magię Świąt Bożego Narodzenia. odwiedzimy również znany cmentarz Rakowicki, gdzie spoczywają jedni z najbardziej zasłużonych Polaków .

Czytaj dalej >

Strzelce Opolskie - Jemielnica - Kamień

Opolszczyzna zarówno jak Górny Śląsk kryje w sobie wiele nieodkrytych i ciekawych miejsc. Liczne pałace, zamki, klasztory a także małe i malownicze miejscowości użekają nowych odwiedzających. 

Strzelce Opolskie to coraz częstszy kierunek wycieczek, z racji na bogatą historię, liczne zabytki, a także restauracje i kawiarnie. Tutaj znajdziemy dawnyh zamek książąt śląskich, zabytkowy ratusz oraz pozostałości murów miejskich.

Czytaj dalej >

KATOWICE - zabytkowe osiedla + kopalnia WUJEK

Wycieczka do Katowic - najtaniej

KATOWICE - dziś stolica województwa śląskiego, centrum przemysłu i biznesu. Niegdyś osada, wioska. Dziś młode, prężnie rozwijające się miasto z ogromną ilością zabytków, muzeów i miejsc, które nalezy znać a także odwiedzić. 

Giszowiec i Nikiszowiec najbardziej znane zabytkowe dzielnice na Śląsku. Tworzą niesamowity klimat przenosząc turystów w okres rozwoju industrializacji. 

Kopalnia Wujek - muzeum, to sól śląskiej ziemi, opowiadająca trudną historię czasów komunizmu. 

Zachwyć się stolicą śląskiego od nowa ! 

Czytaj dalej >

Bielsko Biała

 

Bielsko - Biała, wśród Beskidów znajduje się "Mały Wiedeń",  miasto niezwykle atrakcyjne dla turystów.
Tych co chcą spędzić w nim kilka godzin i 
tych którzy mają dużo więcej czasu wolnego.

Miasto oferuje jednak znacznie więcej niż tylko wypoczynek na świeżym powietrzu.
Podobnie jak większość miejscowości z długoletnią tradycją, Bielsko Biała może poszczycić się urokliwym rynkiem, okazałym Ratuszem, zamkiem książąt Sułkowskich oraz
Muzeum Techniki i Włókiennictwa.

Czytaj dalej >

Żory - Łaziska / energetyczne muzea

Żory przez wielu turystów niedoceniane i omijane. Dziś zachwycają sielską atmosferą, wieloma zabytkami i ponad 700 letnią bogatą historią.
Mury miejskie, zabytkowa starówka, dawna brama miejska a także liczne kawiarenki to tylko niektóre atrakcje, które należy odwiedzić. 

Muzeum Ognia to jedyny tak nowoczesny obiekt w kraju ukazujący w ciekawej formie tematykę ognia. Zarówno dzieci jak i dorośli na długo zapamiętają tutaj wizytę.
Muzeum Energetyki w Łaziskach przy elektrowni, to niespotykany obiekt pokazujący zagadnienia energetyki i prądu w Polsce.

Czytaj dalej >

RACIBÓRZ - zamkowy gród

Racibórz - rynek Racibórz - przepiękne średniowieczne miasto położone nad bulwarami odrzańskimi.
Tutaj można zobaczyć zamek Piastów Śląskich, piękny ryneczek wraz z malowniczymi kamienicami na starym mieście.
To także jedyne miejsce w Polsce, gdzie znajduje się prawdziwa mumia ludzka.
Każdy kto przyjechał do Raciborza zakochał się w tym mieście bezpowrotnie.

Czytaj dalej >

 

mgr Radosław Krawczyk
pilot wycieczek, właściciel

+48 531 238 750
raditur.pl@gmail.com


         Firma Turystyczno - Szkoleniowa
        RADITUR   R. Krawczyk
       ul. Polna 16   Gliwice 44-100
      NIP: 631-25-05-115

           BĄDŹMY W KONTAKCIE